14-09-2022

Ђаци Пете београдске гимназије на првој радионици у Државном архиву Србије

______________

Са идејом да пружи свој допринос квалитету и садржајности наставе историје у специјализованим одељењима ученика са посебним способностима за географију и историју Пете београдске гимназије, Државни архив Србије је започео сарадњу са овом гимназијом. Сарадња предвиђа упознавање ученика са радом архивских служби и реализацију радионица осмишљених од стране предметних наставника и запослених у Aрхиву, у циљу развијања свести о значају и улози архива.

На првој радионици у Државном архиву Србије ученици ΙΙΙ разреда специјализованог одељења, у пратњи проф. историје Јелене Костић, су имали прилику да упознају историјат и делатност Државног архива Србије, посетивши Депо, Библиотеку, Читаоницу, Центар за обраду података и Лабораторију за конзервацију и рестаурацију. Запослени у службама пружили су информације о пословима које обављају. Занимљиве су асоцијације на појам архива које су ученици исписали на табли у дворишту Архива пре и после посете (пре: папири, књиге, извор, мрачан ходник; после: обимно, велико, монументално, комплексно, депо, узбудљиво, занимљиво). Ове асоцијације сведоче о слици архива у свести младог човека, док истовремено представљају драгоцен путоказ на путу осмишљавања даљих корака у раду са ученицима.

Специјализовано одељење формирано је у Петој београдској гимназији 2020. године, у циљу побољшања квалитета образовања будућих студената хуманистичких наука. Данас постоји по једно овакво одељење Ι, ΙΙ и ΙΙΙ разреда, од којих свако броји 20 ученика.

Са идејом да пружи свој допринос квалитету и садржајности наставе историје у специјализованим одељењима, Државни архив Србије је започео сарадњу са Петом београдском гимназијом, која предвиђа упознавање ученика са радом архивских служби и реализацију радионица осмишљених од стране предметних наставника и запослених у Aрхиву. Радионице ће се одржавати у просторијама Архива, у оквиру часова вежби утврђених наставним планом и програмом.

Основна замисао радионица је подизање свести о значају и улози архива, важности одговарајућег приступа документу, а нарочито стицање личне одговорности у том приступу.

Ученици ће на тај начин моћи да се упознају са основном делатношћу архива и да кроз радионице сагледају одговорне и сложене послове које обављају стручна лица запослена у овим установама.

Рад са историјским изворима представља кључно место у реализацији радионица. Истраживачки задаци у склопу радионица замишљени су тако да подстакну на самостално учење, закључивање и развијање критичког и аналитичког мишљења код ученика. Пажљиво одабрана документа из фондова и збирки Државног архива Србије, уз добро формулисана питања, треба да послуже ученицима за што прецизније доношење закључака, насупрот све заступљенијој појави изношења ставова без утемељења на аргументима.